Kullanıcı Girişi:
Kliniklerimiz
ZONGULDAK KARAELMAS ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ KBB ANABİLİMDALI


KBB Anabilim Dalı, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi yapısı içinde 2000 yılında kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır. Amacı hekim ve uzman adaylarına çağdaş teorik bilgiler yanında modern klinik ve cerrahi becerileri kazandırmaktır.

 

Anabilim Dalı Başkanı

Doç.Dr. Fikret ÇINAR

 

Öğretim üyeleri

Doç.Dr. Fikret ÇINAR

Doç.Dr. Lokman UZUN

Yrd.Doç.Dr. M.Birol UĞUR

 

 

 

Doç.Dr. Fikret ÇINAR

 

1958 yılında İnebolu’da doğdu. Orta-lise öğrenimini Galatasaray Lisesinde yaptı.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinden (Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde) 1984 yılında mezun olduktan sonra Malatya TCDD Sağlık Merkezinde mecburi hizmetini tamamladı. Beyoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1991 yılında uzmanlık eğitimini bitirdikten sonra aynı yerde başasistan olarak çalıştı. 2000 yılında  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesinde , KBB Anabilim Dalının kurulmasıyla birlikte çalışmaya başladı. Halen KBB Anabilim Dalı Başkanlığının yanında Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Başkan Yardıncılığı, ve Sürekli Tıp Eğitimi Komisyon Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir. Otolaringoloji/Baş-Boyun Cerrahisi Dergisi  editörü (Archives of Otolaryngology HNS Türkçe Baskısı)  ve KBB Postası editör yardımcısı olarak çalışmış olup,halen Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi (Mediforum) Dergisinde editör yardımcısı olarak yeralmaktadır. Basılmış 2 kitabı  (Endoskopik Sinüs Cerrahisi-1997, Üst Solunum Sistemi Hastalıklarının Tanı ve Tedavisi-1999)  ve çeviri editörlüğünü yaptığı 7 kitap bulunmaktadır. Uyku apnesi cerrahisi konusunda 2000 yılında Paris’te Hopital Foch’ta Prof.Chabolle ve 2005 yılında Heidelberg Üniversitesinde Prof.Hormann ile çalışmış ayrıca 2001 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında (Prof. F.Vural) parotis ve fasiyal sinir konularında konuk araştırmacı olarak bulunmuştur.  Uyku apnesi cerrahisi  ve  Rinoloji  üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve üç çocuğu vardır. İyi derecede Fransızca ve İngilizce, orta derecede Norveççe bilmektedir. 2005 yılında Doçent olmuştur.

 

 

Doç.Dr. Lokman UZUN

 

1971 yılında Erzurum’ un Pasinler ilçesinde doğdu. Erzurum’ da sırasıyla Palandöken ilkokulu, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Orta Okulu ve Erzurum Atatürk Lisesi’ nde ilk ve orta öğrenimini tamamladı. 1989 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nden 1995 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’ nda ihtisas eğitimine başladı. 1999 yılında uzmanlık eğitimini tamamlamasının ardından 1 yıl süreyle Samsun’ da özel bir hastanede KBB hekimliği yaptı. Ardından Ardahan Asker Hastanesi’ nde 1 aylık askerlik yükümlülüğünü tamamladı. 2000-2001 yılları arasında ilk kuruluş yılında, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Alanya Uygulama ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2001-2002 yıllarında, Yalova’ da ilkin, deprem sonrası kurulan prefabrik hastanenin KBB Kliniği, ardından SSK Yalova Yaşar Okuyan Bölge Hastanesi KBB Kliniği’ nin kuruluş çalışmalarında bulundu ve ilk kurucu hekimleri arasında yer aldı. 2002 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’ na Yardımcı Doçent olarak atandı. 2004 yılında Giessen Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Departmanı’ nda mikrolarengeal cerrahi ve Baş-Boyun Cerrahisi konularında Prof.. Glanz ile birlikte çalıştı. Halen ZKÜ Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’ nda çalışmakta olup Rinoloji ve Baş-Boyun Cerrahisi konuları üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir. 2005 yılında doçent olmuştur. 

 

 

 Yrd.Doç.Dr. M.Birol UĞUR

 

   

1969 yılında Gaziantep’te doğdu. 1980'de Gaziantep Akyol İlkokulu'nu, 1987'de Gaziantep Anadolu Lisesi'ni, 1995'de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini (İngilizce) bitirdi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalındaki asistanlığı 2001 yılında " Orta Kulak Efüzyonlarının Saptanmasında Akustik Reflektometre’nin Yeri Ve Pozisyon Değişikliği Ve Genel Anestezinin Akustik Reflektometre Parametrelerine Olan Etkisinin İncelenmesi” başlıklı teziyle tamamladı ve uzman oldu. Keçiören Hastanesinde ve Ankara Bayındır Hastanesinde çalıştıktan sonra, Ekim 2004'den beri Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda öğretim görevlisi (Yardımcı Doçent) olarak görev yapmaktadır.İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca bilmektedir.

 

Araştırma Görevlileri

Dr. Özlem ÖZALP

Dr. Evrim BALBALOĞLU

Dr. Rıfat KARLI

Dr. Aylin GÜL

Dr. Serkan ÇORAKÇI

Dr.Volkan B. YİĞİT

Dr. Burhan YILDIRIM

 

Odyometrist

Ody. Harun AKINCI

 

Kliniğimizden Uzman Olan Doktorlar

Dr. Hakan AĞAOĞLU

 

 

Yer/Kapasite

KBB Anabilim Dalı, cerrahi, erişkin ve çocuk yataklı servislerinde bulunan yataklarında %100 doluluk oranıyla çalışmaktadır. Yıllık poliklinik sayısı 15000 ve haftalık operasyon sayısı 15 dir. KBB alanında her türlü ameliyat, çağdaş teknolojik yöntemlerle ve başarıyla gerçekleştirilmektedir. Endoskopik sinüs cerrahisi, Radyofrekans (doku ablasyonu) cerrahisi, mikrolaringoskopik cerrahi ve baş-boyun tümör cerrahisi uygulama alanları arasındadır.

 

Uyku laboratuarının da bulunması (polisomnografi) nedeniyle, horlama ve tıkayıcı uyku apnesi olan hastalara her türlü cerrahi girişim uygulanabilmektedir.  

Denge ve İşitme Merkezinde, BERA (Beyin sapı uyarılmış yanıt odyometrisi), ENG, kalorik test ENG, yenidoğan işitmesi tarama incelemeleri (ERA) yapılmakta, ses patolojilerinde video-laringostroboskopi ve ses analizi gerçekleştirilmektedir.

 

 

Eğitim

Asistanlar ilk yıl günaşırı olmak üzere giderek azalan sıklıkla nöbet tutmaktadır. Eğitim çarşamba günleri seminer, cuma günleri literatür tartışması olarak düzenlenmiştir. Göğüs Hastalıkları ve Dahiliye(Endokrin) Anabilim Dallarıyla birlikte her hafta, perşembe günleri  Uyku Apnesi Konseyi ,yine  Onkoloji ve Patoloji AD. ile  de Tümör Konseyi yapılmaktadır.

 

Çalışma  Alanları

Uyku Apnesi-Horlama Tanı/Tedavisi

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Ses Patolojileri Tanı/Tedavisi

İşitme ve Denge Araştırmaları (BERA-ENG-Otoakustik Emisyon)

Solunum ve Koku Araştırmaları (Rinomanometri/Akustik Rinometri)

Baş-Boyun Tümörleri