Kullanıcı Girişi:
Kliniklerimiz
MERSİN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ KBB HASTALIKLARI ANABİLİM DALI


Tarihçe: Anabilim Dalımız 1998 yılı Haziran ayında Yrd. Doç. Dr. Derya Ümit Talas’ın  ilk öğretim üyesi olarak atanması ile kurulmuştur. Daha sonra Yrd. Doç. Dr Kemal Görür kliniğe ikinci öğretim üyesi olarak atanmıştır. 1999 yılı 14 Mart’ında hastanemizin açılması ile poliklinik ve yataklı hasta hizmetlerimiz başlamıştır. Bu dönemde Yrd. Doç. Dr. Cengiz Özcan ve Yrd. Doç. Dr. Murat Ünal kliniğe başlamıştır. 2001 yılında Yrd. Doç. Dr. Yavuz Selim Pata, 2002 yılında da Yrd. Doç. Dr. Yücel Akbaş öğretim üyesi kadrosuna dahil olmuşlardır. 1999-2002 yılları arasında anabilim dalı başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Cengiz Özcan yürütmüştür. 2002 yılında Yrd. Doç. Dr. Murat Ünal’ın Doçent ünvanını almasından sonra günümüze kadar anabilim dalı başkanlığı görevini sürdürmektedir. 2003 yılı doçentlik sınavlarında 3 (Doç. Dr. Kemal Görür, Doç. Dr. Cengiz Özcan, Doç. Dr. Derya Ümit Talas), 2004 yılında da 1 (Doç. Dr. Yücel Akbaş) öğretim üyemiz sınavlarda başarılı olarak Doçent ünvanını almışlardır.

Halen anabilim dalımızda 5 Doçent, 1 Yardımcı Doçent, 1 Uzman, 4 Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır. 1999 Nisan TUS sınavı ile iki araştırma görevlisi anabilim dalımızda uzmanlık eğitimine başlamıştır. Günümüze kadar dört araştırma görevlisi uzmanlık eğitimlerini başarı ile tamamlamıştır.

Öğretim Üyesi Kadrosu
Doç.Dr.Murat ÜNAL (AD Bşk)
Doç. Dr. Kemal GÖRÜR
Doç. Dr. Cengiz ÖZCAN
Doç. Dr. Derya Ümit TALAS
Doç. Dr. Yücel AKBAŞ
Yrd. Doç. Dr. Yavuz Selim PATA
Op. Dr. Yusuf VAYISOĞLU

Araştırma Görevlisi Kadrosu
Dr. Deniz MİCOZKADIOĞLU
Dr. Haktan BAĞIŞ
Dr. Nilgün GÜNER
Dr. Onur İSMİ

Tıpta Uzmanlık Eğitimini Tamamlayanlar
Op. Dr. Serkan KILIÇ (Tarsus Devlet Hastanesi)
Op. Dr. Ahmet KABAL (Ünye Devlet Hastanesi)
Op. Dr. Tugay ÇEVİK (Ankara Üniversitesi Mediko-Sosyal Ünitesi)
Op. Dr. Yusuf VAYISOĞLU (Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB AD)

Klinikte :
Poliklinik: 16 bin/yıl
Ameliyat: 500/yıl
Odyometri: 2500/yıl

Polikliniğimizde endoskopi sistemi, mikroskop ve diğer temel muayene araçları bulunmaktadır. Ameliyathanemizde Kulak Burun Boğaz ile ilgili her türlü operasyon yapabilme imkanına sahibiz. Ayrıca önümüzdeki aydan itibaren BERA ve Otoakustik Emisyon laboratuarımız hizmete girecektir.

Yayınlar: Yılda SCI ve SCI-Expanded kapsamındaki dergilerde anabilim dalımız adresli ortalama 10-15 yayın çıkmaktadır. Ayrıca yılda 5-10 arasında yurt içi dergilerde makalelerimiz yer almaktadır.

Özel İlgi Alanları:
Doç. Dr. Murat ÜNAL (Baş boyun cerrahisi, pediyatrik otolaringoloji, rinoloji)
Doç. Dr. Kemal GÖRÜR (Otoloji-Nörotoloji)
Doç. Dr. Cengiz ÖZCAN
Doç. Dr. Derya Ümit TALAS (Otoloji-Nörotoloji)
Doç. Dr. Yücel AKBAŞ (Baş boyun cerrahisi, fasyal plastik cerrahi)
Yrd. Doç. Dr. Yavuz Selim PATA (Rinoloji, fasyal plastik cerrahi)

Yapılan Aktiviteler:
Çukurova KBB Baş Boyun Cerrahisi Derneği ile ortak 2 bölgesel toplantı (Doç. Dr. Halit Uzun, Endoskopik tanı ve Prof. Dr. Nazım Korkut Faysal Sinir Paralizisi), 22 Mayıs 2004 tarihinde Anatomi Anabilim Dalımızla ortak Prof. Dr. Levent Sennaroğlu ve Doç. Dr. Günter Hafız’ın katılımı ile I.Temporal Kemik Diseksiyonu Kursu gerçekleştirilmiştir.