Kullanıcı Girişi:
Kliniklerimiz
FIRAT ÜNİVERSİTESİ FIRAT TIP MERKEZİ KBB ANABİLİM DALI


FIRAT ÜNİVERSİTESİ FIRAT TIP MERKEZİ KULAK BURUN BOĞAZ ANABİLİM DALI

Kliniğimiz 1986 yılında kurucu öğretim üyesi ve Anabilim Dalımız'ın ilk başkanı, Dr. Şinasi YALÇIN  tarafından kurulmuştur. Klinik çalışmalara, Fırat Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yatak sayısı 10 olan bir servisle başlanmış, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yeni binasına taşınması ile 28 yataklı modern bir klinik haline gelmiştir. Halen Fırat Tıp Merkezi binasının yedinci katında hizmetlerine devam etmektedir.
 

Kliniğimizde halen 1 profesör, 2 doçent, 2 yardımcı doçent, 1 uzman doktor, 8 araştırma görevlisi, 6 hemşire, 2 odyometrist ve 5 yardımcı personel  görev yapmaktadır.

Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesine KBB alanında hizmet vermekte olan kliniğimizde yılda, yaklaşık olarak 10.000 hasta poliklinikte muayene edilmekte, 1.500 hasta yatarak tedavi görmekte ve 1.300 hasta ameliyat edilmektedir.
 

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, alanının alt grupları olan kulak, burun, boğaz, çocuk K.B.B. hastalıkları  ve baş-boyun tümörleri ile uğraşısını en üst düzeyde yapma çabası içinde olmuştur.  Eğitim ve öğretim alanında da, hedefi, daima ileri gitmektir. Senede ortalama 100 öğrenci Anabilim Dalımız’da staj yapmaktadır. Uzmanlık eğitimi için öğrenci kabul edilmektedir. Araştırma alanında, klinik ve deneysel çalışmalara yüksek derecede önem verilmektedir. Kliniğimizde kuruluşundan günümüze kadar birçok bilimsel çalışma yapılmış ve halen birçok çalışmada yürütülmektedir. Uluslararası dergilerde yayınlanmış 36 bilimsel dış yayın ve ulusal dergilerde yayınlanmış 80 yerli yayını mevcuttur.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, branşıyla ilgili birçok alanda kaliteli sağlık hizmeti vermeyi temel amaç edinmiştir.

 Poliklinik: Yılda yaklaşık 10000 hasta muayene edilen Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda poliklinik hizmetleri hastanenin B-1 katında sunulmaktadır. Poliklinik hizmetleri hafta içi her gün (Cuma günleri hariç) saat 9:00 ile 16:30 arasında sunulmakta ve günde ortalama 40 hasta muayene edilmektedir. Öğleden sonra poliklinikte bir öğretim üyesi de bulunmakta ve gerek duyulan hastaların konsültasyonu yapılmakta ve ameliyat randevuları verilmektedir.
 

 Odyovestibüler Ünite: Anabilim Dalımız’da muayene edilen hastaların odyolojik ve vestibüler incelemelerinin yapıldığı odyovestibüler ünite hafta içi mesai saatleri dahilinde hizmet sunmaktadır. Burada görevli iki odyometrist çalışmaktadır. Yılda ortalama 4.000 hastaya hizmet verilmektedir.

            Bu ünitede hastalarda mevcut işitme kayıpları subjektif ve objektif olarak teşhis edilmekte ve hasta tedavi açısından yönlendirilmektedir. Burada orta kulak, iç kulak ve denge sistemi ile ilgili testler yapılmakta ve hastalıklar hakkında daha objektif bilgilere ulaşılmaktadır.
 
Servis: Servis hizmetleri hastanemizin 7. katında sunulmaktadır. Yılda ortalama 1.300’ü ameliyat edilmiş hasta olmak üzere 1.500 hasta yatırılmaktadır. Serviste toplam 28 yatak bulunmaktadır. Odalarımız genellikle tek kişilik, banyolu ve tuvaletlidir. Çoğunda mini buzdolabı, televizyon ve kanepe bulunmaktadır. Yine servis içinde hasta refakatçileri için hazırlanmış dinlenme odamız mevcuttur.

Tüm gün serviste bulunan araştırma görevlileri ve hemşireler, hastalarımıza en üst düzeyde yardımcı olabilmek için çaba göstermektedirler. Ameliyat olacak hastaların, yatış ve çıkışları servisimizde yapılmaktadır. Ameliyat olacak hastalar ameliyattan bir gün önce, öğretim üyelerinin bulunduğu konseyde değerlendirilmekte ve ameliyat konusunda fikir birliği oluştuktan sonra hasta ertesi gün ameliyata alınmaktadır. Serviste yatan hastalar her sabah servis doktorları tarafından sabah 08:30 dan önce görülmekte ve pansumanı yapılacak hastaların pansumanları yapılmaktadır. Saat 08:30 da ameliyata girmeyen tüm öğretim üyeleri, doktorlar ve tıp öğrencilerinin katıldığı vizitler (hasta ziyaret ve takipleri) yapılmaktadır. Vizitler sırasında hastaların her türlü sorunlarıyla ilgilenilmekte, tedavi ve pansumanları gözden geçirilmekte, gerekirse diğer kliniklerden konsültasyon istenmektedir. Aynı şekilde aynı gün saat 16:00’ da vizitler tekrarlanmaktadır.

Servis katında, çalışanlara ve öğrencilere hizmet veren dershanemiz ve dershanemiz içinde kliniğimize ait kütüphanemiz bulunmaktadır. Burada hem öğrencilere ders anlatılmakta, hem de cuma günleri saat 09:00-17:00 arasında asistan eğitim ve seminerleri yapılmaktadır.

Servis katında yatan hastaların pansumanlarının ve küçük cerrahi müdahalelerin  yapıldığı tam donanımlı bir müdahale odamız mevcuttur. Burada tüm yatan hastaların pansumanları ve küçük cerrahi girişimleri yapılmaktadır.

Servis içerisinde tam donanımlı olmasa da birçok ameliyatın yapılabileceği bir ameliyat odamız bulunmaktadır. 

Ameliyathane: Hastanemizin 1. katında, kliniğimizin kullanımına verilmiş haftanın 5 günü ameliyat yapabildiğimiz modern bir ameliyathanemiz bulunmaktadır. Ayrıca haftada bir gün ek olarak ikinci bir ameliyathane daha kullanılmaktadır. Yılda ortalama 1300 ameliyat yapılmaktadır. Bugün kliniğimizde hemen hemen dünyada yapılan bütün ameliyatlar yapılmaktadır. Koklear implant ameliyatlarını yapabilmek için de alt yapı hazırlıklarına başlanmıştır.

Dernek: 1997 Yılında Kliniğimiz öğretim üyesi Prof. Dr. Şinasi YALÇIN Başkanlığında Fırat-Dicle Havzası Kulak Burun Boğaz Ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği kliniğimiz bünyesinde kuruldu ve halen faaliyetlerine devam etmektedir. Dernek başlangıçta bölgesel olmak üzere birçok toplantı düzenledi. Bugün ulusal boyutta toplantılar düzenlemektedir.
 

KLİNİĞİMİZİN ÖĞRETİM ÜYELERİ VE ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ

Doç. Dr. İrfan KAYGUSUZ (Anabilim Dalı Başkanı)
Prof. Dr. Şinasi YALÇIN
Doç. Dr. Üzeyir GÖK
Yrd. Doç. Dr. Turgut KARLIDAĞ
Yrd. Doç. Dr. Erol KELEŞ
Uzman Dr. H. Cengiz ALPAY
Dr. Hasan ÇETİNER
Dr. Ayça TAZEGÜL
Dr. Öner SAKALLIOĞLU
Dr. Zeliha KAPUSUZ
Dr. Hakan DABAK
Dr. Emrah SAPMAZ
Dr. Muhammed YANILMAZ
Dr. Sertaç DÜZER
 
KLİNİĞİMİZİN DAHA ÖNCEKİ ANABİLİM DALI BAŞKANLARI

Prof. Dr. Şinasi YALÇIN
Doç. Dr. Üzeyir GÖK

 KLİNİĞİMİZDEN BUĞÜNE KADAR UZMANLIK ALANLARIN İSİMLERİ

1-     Dr. Osman AKDURACAK
2-     Dr. Onur ÇELİK
3-     Dr. Esra BOLAT
4-     Dr. Üzeyir GÖK
5-     Dr. Erol İNAN
6-     Dr. Zeki AŞKIN
7-     Dr. Ahmet HANÇER
8-     Dr. Hülya YANIK (EROL)
9-     Dr. İrfan KAYGUSUZ
10-   Dr. Turgut KARLIDAĞ
11-   Dr. Nihat SUSAMAN
12-   Dr. Tufan ÇETİNKAYA
13-   Dr. Necdet ÖZER
14-   Dr. Erol KELEŞ
15-   Dr. Erhan DEMİRBAĞ
16-   Dr. Sami TÜRKKAHRAMAN
17-   Dr. Levent ÖZTÜRK
18-   Dr. H. Cengiz ALPAY
19-   Dr. Mücahit YILDIZ