Kullanıcı Girişi:
Kliniklerimiz
ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ KBB ANABİLİM DALI


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi 
Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı 

TARİHÇESİ:

                12.02.2008 tarihinde Prof.Dr.Sefa DEREKÖY’ün göreve başlaması ile anabilim dalı  kurulmuştur. Daha sonraki dönemde Yrd.Doç.Dr. Oğuz Güçlü akademik kadroya dahil olmuştur. İlk araştırma görevlisi olarak Dr.Ozan Barutçu’nun katılımı ile uzmanlık eğitimi kliniğimizde başlamıştır. Yardımcı teknik  personel olarak odyometrist Aslı Demiray’ın katılımı ile odyovestibüler laboratuar çalışmalarımız başlamıştır.

         11.11.2008’de hastane poliklinik hizmetleri ve Nisan 2009’da yatan hasta servisi açılmış, Mayıs 2009’da ameliyatlar başlamıştır. Tıp Fakültesi öğrencilerimiz Dönem III’te olup klinik bilimlere giriş dersleri içinde KBB hastalıkları dersleri verilmiştir. Dönem V’te KBB stajı yapacaklardır.

 

ANABİLİM DALI BAŞKANI: Prof.Dr.Sefa DEREKÖY

ÖĞRETİM ELEMANI KADROSU:

Prof.Dr.Sefa DEREKÖY,
Yrd.Doç.Dr.Oğuz GÜÇLÜ,
Arş.Gör.Dr.Ozan BARUTÇUKLİNİKTE YAPILAN AKTİVİTELER:

·         Anabilim dalımız, 1 adet poliklinik odası ve endoskopi odası, 1 adet odyovestibüler ve ses ünitesi ile yılda yaklaşık 8000-10000 hastaya poliklinik hizmeti vermektedir. Planlanan yıllık ameliyat sayısı yaklaşık 500 civarındadır. Baş-boyun tümör cerrahisi, fasiyal plastik ve rekonstrüktif cerrahi, kronik otit ve stapez cerrahisi, tiroid cerrahisi, endoskopik sinüs cerrahisi, horlama cerrahisi, somnoplasti, adenotonsilektomi, septoplasti ve septorinoplasti gibi cerrahiler kliniğimizde yapılamaktadır.

 

·         Polikliniğimizde rijit 0,30,70 derece erişkin,  pediatrik ve fleksibl endoskoplar ve dijital kayıt ünitesi ile görsel tanı sistemi kurulmuştur.


·         Anabilim dalına bağlı bir ses ve odyovestibüler ünite mevcuttur. Ünitede saf ses odyometri, konuşma odyometrisi, timpanometrik ölçüm ve değerlendirmelerin yanında elektrofizyolojik incelemelere yönelik çalışmalarda yapılmaktadır. İşitsel beyin sapı yanıtları(ABR, BERA), otoakustik emisyon testleri yapılabilmektedir. Akustik rinometri ve rinomanometri cihazlarımız ile burun tıkanıklığının ileri düzeyde araştırılması sağlanmaktadır. Kuru kalorik cihaz ile vestibüler(denge) incelemeler yapılabilmektedir. Videolarengostroboskopi sistemi ile konuşma bozukluklarına yönelik araştırmalar yapılmaktadır. Ünite bünyesinde bir adet muayene mikroskobu bulunmaktadır.


·         Multidisipliner bir ameliyat mikroskobu, cerrahi endovizyon sistemi(sinüs cerrahisi), 75000 devirli mikromotor(kulak cerrahisinde kullanılmaktadır), radyofrekans(horlama ve burun eti büyüklüğü cerrahileri) cihazı ameliyathanede hizmet vermektedir.

YILDA YAPILAN OPERASYON SAYISI: 600

YILDA YAPILAN YAYIN SAYISI: 2

 

KLİNİK VE AKTİVİTELERİ: 

Çanakkale ili devlet hastanelerinde görev yapan tüm KBB hekimlerinin katılımıyla aylık bilimsel toplantılar yapılmaktadır. Bu toplantılarda karşılaşılan önemli olguların ortak değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bu toplantılar belirli tarihlerde Trakya KBB-BBC Derneğinin bilimsel toplantılarıyla birleştirilmektedir.

 

2010 Mart’ında Arnavutluk Tiran Üniversitesi  Mother Teresa Hastanesi’nde görevli  Kulak Burun Boğaz Cerrahı Dr.J. Fejza iki hafta süreyle üniversite hastanemizin kulak burun boğaz anabilim dalında eğitim almıştır. Bu sure içinde hastaların tanı ve tedavisi ile kontrol hastalarının takibinde tecrübe edinen ziyaretçi doktorumuza ayrıca  kulak cerrahisinde üst eğitim verilmiştir. Kentimizde görev yapan tüm KBB hekimlerinin katılımıyla gerçekleşen olağan aylık bilimsel toplantımızda da hazır bulunan ziyaretçi doktorumuz şehrimizdeki kültürel değerlerden de etkilendiğini ve ülkemizden çok iyi bir izlenimle ayrıldığını açıkladı.