Kullanıcı Girişi:
Kliniklerimiz
İZMİR TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ - ÇİDEM


İZMİR TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

ÇOCUK İŞİTME DEĞERLENDİRME VE ERGEN SAĞLIĞI MERKEZİ (Ç.İ.D.E.M)

 Mekan:

1889 yılında İngilizler tarafından Alsancak Garı kompleksi içinde İzmir-Aydın Demiryolu hattı şirketinin yönetici lojmanı olarak inşa edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alınmasından sonra Devlet Konukevi olarak hizmet veren bina 1951 yılından itibaren “Devlet Demiryolları Hastanesi”  adıyla 2003 yılı sonuna kadar hizmet vermiş ve 19.02.2005 tarihinden sonra da Sağlık Bakanlığına bağlanmıştır. Temmuz 2007’den beri Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı İşitme Değerlendirme ve Ergen Sağlığı Merkezi (ÇİDEM) olarak hizmet vermektedir.

http://www.mekan360.com/360fx_cidem-izmir-konak-saglik-kulak-burun-bogaz-uzmanlari-laboratuvarlar.html

 

İşitme kaybı olan özellikle bebek ve çocuk hastaların tanı konma sürecinde bir ilden diğerine, bir hastaneden diğerine sürüklenmesi ülkemizde ne yazık ki sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu süreç içinde bazen bıkkınlığa ve ümitsizliğe kapılan ailelerin kesin tanı ve rehabilitasyon aşamasına geçemeden evlerine geri dönmeleri de nadir değildir. İşte bu sorunları  göz önüne alarak hastanemize devredilen bu tarihi binada Başhekimimiz Prof.Dr. Gazi Yiğitbaşı’nın öncülüğünde işitme kaybı tanı ve rehabilitasyon birimleri bir araya toplanmaya çalışılmıştır.

İşitme Değerlendirme ve Ergen Sağlığı Merkezi (ÇİDEM)’de işitme kaybı yakınması veya kuşkusu olan her yaştan hasta kabul edilmektedir. Ancak ölçümde karşılaşılan zorluklar ve her merkezde çocuk odyometrisinin yapılamıyor olması nedeniyle hastalarımızın %80’i 10 yaş altındadır.

İşitme kaybı yakınması ile başvuran hastanın önce KBB uzmanı tarafından muayenesi yapılır. Bu birim normal KBB polikliniklerinden tamamen bağımsızdır yani yalnızca işitme sorunu olan hastalara randevu verilmektedir.  Cihaz kontrolü ya da koklear implant fittingi için gelen her hastaya başka bir birime göndermeden KBB bakısı yapılmaktadır. Aynı şekilde yenidoğan işitme taraması sırasında da gerektiğinde o an KBB bakısı yapılmaktadır. Bu da gereksiz zaman kaybını ve test tekrarlarını azaltmaktadır.


Halen sorumlu hekim olarak bir KBB uzmanı, bir uzman odyolog, iki odyometri teknikeri, işitme eğitiminde deneyimi olan bir çocuk gelişimi uzmanı,  psikolog  ve yardımcı personellerle hizmet verilmektedir. İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi KBB kliniğinde koklear implant ameliyatlarına 3 yıl önce başlamış bulunuyoruz.  Bu hastaların hem odyolojik hem de KBB muayene ve takipleri de ÇİDEM’de kesintisiz olarak devam etmektedir.
  
2009 yılında 7001 hastaya muayene ve işitme tetkiki uygulanmıştır. Personel eksikliğine karşın randevuların 1 aydan daha uzun süreye sarkmamasına özen gösterilerek özveriyle çalışılmaktadır. Amaç işitme kayıplı hastaların ne KBB bakısı ve ne diğer sorunları için (cihaz, gelişim testi, vb) bir birimden diğerine yönlendirilip zaman kaybetmemesi ve tedaviden ve rehabilitasyondan kopmamalarıdır. Kurumumuza hem tüm Ege bölgesi hem de diğer bölgelerden çok sayıda hasta başvurmaktadır. Kısa sürede diğer  hastanelerin referans merkezi haline gelmiştir.

 

  

Uygulamalar:

Üst düzey cihazlarla tonal odyometri, çocuk odyometrisi, empedansmetri, otoakustik emisyon, ABR, ASSR, işitme cihazı uygulaması ve kontrolü, koklear implant öncesi inceleme ve ameliyat sonrası fittingleri yapılmaktadır. Ayrıca işitme kayıplı çocukların ailelerine de eğitim verilmektedir.

Birimimizde iki adet sessiz kabin, her tetkik için ayrı bir değerlendirme odası, çok sayıda eğitim odası ve bekleme amaçlı oyun odası vardır. İlgili linkte de izlenebileceği gibi çocuk hastaların kendilerini hastane ortamında hissetmeyecekleri bir ortamda çalışmaktayız.

  

Yenidoğan İşitme Taraması:

HastanemizUlusal Yenidoğan İşitme Taraması” projesinde halen resmi olarak 3.basamak niteliğindedir. İşitme taraması ve tanısal odyolojik test bataryasıyla bilateral işitme kaybı tanısı konan her bebek en geç 6 aylıkken cihazlandırılmaya çalışılmaktadır. Bugüne kadar 4370 bebeğe işitme taraması yapılmış olup, bunlardan 65 bebeğe işitme cihazı uygulanmıştır.

Mekan ve donanım olarak üst düzey bir çalışma ortamı olmasına karşın, ne yazık ki ülkemizdeki genel personel istihdam sorunları nedeniyle kalıcı ve yeterli sayıda personel sıkıntısı vardır.

   

Birim Çalışanları:

Op.Dr.Gül Caner Mercan (Sorumlu Hekim- KBB Uzmanı)

Şerife Erdoğan  (Uzman Odyolog)

Arzu Çınar (Odyometri Teknikeri)

Sevgi Demirtaş (Odyometri Teknikeri)

Öznur Baykan (Odyometri Teknikeri)

Tuğba Ay (Çocuk Gelişim Uzmanı)

Psikolog

 

İletişim Adresi

İzmir Tepecik  Eğitim ve Araştırma Hastanesi

 İşitme Değerlendirme, Sağlıklı Çocuk

Ve Ergen Sağlığı Merkezi  (ÇİDEM)

Atatürk Caddesi No:113

Alsancak /İZMİR

Tel:0 232 464 78 03 – 464 79 66     Faks:0 232 464 78 84