Kullanıcı Girişi:
Kliniklerimiz
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ KBB-BBC ANABİLİM DALI - MALATYA


KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Anabilim Dalımız 1990 yılında Sayın Prof.Dr. Gökhan Erpek (1990-1996) tarafından kurulmuştur. Sayın Prof.Dr. Levent Özlüoğlu (1991-1996), Sayın Doç.Dr. Levent Saydam (1991-1999), Sayın Prof.Dr. Davut Aktaş (1998-2001) ve Sayın Prof.Dr. Semih Öncel (1998-2001) anabilim dalımıza uzun yıllar değerli hizmetler vermişlerdir. 


 

Ben, Prof.Dr. Orhan Özturan 1993 yılında İnönü Üniversitesinde öğretim üyeliğine başlayarak 11 yıldır KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Anabilim Dalında çalışmaktayım. Kliniğimizde amacımız, aramızdan ayrılmış olmalarına rağmen kliniğimizin kuruluşundan beri önemli katkılar sağlamış olan yukarıda isimlerini zikrettiğim değerli öğretim üyelerinin pozitif etkilerini mevcut öğretim üyelerinin bilgi, deneyim ve gayretleri ile birleştirerek mükemmeli yakalamaktır. Şu anda kliniğimizde 1 profesör, 3 doçent, 3 yardımcı doçent öğretim üyesi ve 2 uzman öğretim görevlisi doktordan oluşan bir eğitim-öğretim kadrosu bulunmaktadır.  Sekiz öğretim üyemizin dördü yurtdışında yüksek eğitimlerini tamamlamışlardır. Bir öğretim üyemiz yurtdışına gitmek üzeredir. Diğer öğretim üyelerimiz ise bu eğitim için sıralarını beklemektedirler. Kliniğimizde 8 asistan ve 2 odyometrist görev yapmaktadır.

İki oda öğretim üyeleri için, iki oda da aistanlar için olmak üzere 4 odada KBB hasta muayenesi yapılmaktadır. Bunlara ek olarak haftanın belirli günlerinde hizmet veren allerji-rinit, vertigo-tinnitus, horlama ve baş-boyun kanseri polikliniklerimiz kendi oda ve geniş teknik donanımlarıyla hastalarımıza hizmet vermektedir. Servisimizde üçü özel tek kişilik oda, altısı çift kişilik oda ve üçü de altışar kişilik oda olmak üzere toplam 30 yataklı müstakil bir KBB servisimiz ve tam donanımlı bir muayene ve müdahale odamız bulunmaktadır.

 

Öğretim üyelerinin akademik faaliyetlerinin yanı sıra, araştırma görevlileri ve tıp fakültesi öğrencilerine Kulak Burun Boğaz Hastalıkları konusunda eğitimleri için kullandığımız barkovizyonlu modern bir KBB dershanemiz bulunmaktadır.

1999 yılından beri aktif olan web sitemiz bugüne kadar 8000 kez ziyaret edilmiştir (http://medicine.inonu.edu.tr/kbb).

Akademik takvim boyunca her Çarşamba günü iki saat süreyle öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri tarafından makale sunumu gerçekleştirilmektedir. Ayrıca her ay değişmek üzere haftanın bir günü iki saat seminer sunuları yapılmaktadır. Asistanlarımız bir cerrahi girişime kronolojik olarak başlatılmamaktadır. Asistan seyir defterine göre süre olarak hazır hale gelen bir asistan anabilim dalı başkanına başvurmaktadır. Anabilim dalı başkanının belirlediği iki öğretim üyesi bu asistanı söz konusu cerrahi girişimle ilgili olarak anatomi, fizyoloji, endikasyonlar, cerrahi teknik ve komplikasyonlardan sınava tabi tutmaktadır. Ancak bu sınavı başararak teorik olarak hazır hale gelen asistanlarımıza ilgili ameliyatların pratiği verilmektedir. Bunlara ilaveten iki ayda bir kliniğimizde planlanan ve yürütülmekte olan araştırmaların gidişatı, yeni araştırma önerileri ve bunların bilimsel alt yapısı ve protokollerinin kurulması ile ilgili toplantılar yapılmaktadır.

Mayıs 2004’te ulusal boyutta A’dan Z’ye Eksternal Septorinoplasti Kursu gerçekleştirmiştir. Dicle-Fırat havzası Kulak Burun Boğaz Anabilim Dallarınca dönüşümlü olarak altı ayda bir düzenlenen toplantılarda aktif rol alınmaktadır.

2002 ve 2003 yıllarında anabilim dalımız öğretim elemanlarınca, uluslararası dergilerde toplam 24 makale yayınlanmış, ulusal toplantılarda 10 bildiri, uluslararası toplantılarda 5 bildiri sunulmuştur.

Her hafta Çarşamba günleri bir masa local anestezi ve diğer günler çift masa genel anestezi olmak üzere haftalık toplam 9 masada ameliyat yapılmaktadır. Yılda ortalama 2150 civarında ameliyat yapılmaktadır. Yıllık ortalama 11600 hasta poliklinikte muayene edilirken bunların ortalama 1250 tanesi yatarak tedavi edilmektedir. Yatan hastalarla ilgili tüm bilgiler servis bilgisayarına girilerek kaydedilmektedir.


Anabilim dalımızda otoloji ve nörootolojik cerrahi, kafatabanı cerrahisi, burun ve paranazal sinüs cerrahisi, baş-boyun kanser cerrahisi, maksillo-fasiyal travma ve ses cerrahisi ve horlama cerrahisi başarıyla uygulanmaktadır. İleriye yönelik projelerimiz arasında koklear implantasyon ve fasiyal plastik cerrahiyi kliniğimize kazandırmak bulunmaktadır.

 

Teknik donanım olarak otoakustik emisyon cihazı, odyometre ve timpanometre, ENG, iki adet ameliyat mikroskobu, üç adet poliklinik mikroskobu, akustik rinometre, rinomanometre, mikrodebrider ve endoskop yıkama sistemi, videolaringostroboskop, fleksibl ve rijid nazal endoskoplar, fasiyal sinir monitörü, fasiyal sinir elektromyografisi, ENoG, BERA, Radyofrekans cihazı, polisomnografi, profesyonel ses terapisi, video dökümantasyon için bilgisayar ve fotoğraf stüdyo sistemine sahip bulunmaktayız.

AKADEMİK KADRO

Öğretim Üyeleri:

Prof. Dr. Orhan ÖZTURAN  (Anabilim Dalı Başkanı)

ozturan@inonu.edu.tr

Doç. Dr. Yaşar ÇOKKESER

ycokkeser@hotmail.com

Doç. Dr. Ahmet KIZILAY

akizilay@inonu.edu.tr

Doç. Dr. Murat Cem MİMAN

mcmiman@inonu.edu.tr

Yrd. Doç. Dr. Tamer ERDEM

tamerdem@hotmail.com

Yrd. Doç. Dr. M. Tayyar KALCIOĞLU

mtkalcioglu@hotmail.com

Yrd. Doç. Dr. Mustafa AKARÇAY

makarcay@inonu.edu.tr

Op.Dr.Yezdan FIRAT

yezdanf@yahoo.com

Op. Dr. Tuba BAYINDIR

tbayindir@inonu.edu.tr

Uzmanlık Öğrencileri:

Arş. Gör. Dr. Yüksel TOPLU

Arş. Gör. Dr. Hacim DELİKTAŞ

Arş. Gör. Dr. Önder UZUN

Arş. Gör. Dr. Ahmet Çağlar

Arş. Gör. Dr. Nur YÜCEL

Arş. Gör. Dr. Yeşim DURGUN

Arş. Gör. Dr. Zeynel HAN

Arş. Gör. Dr. İlhan ŞAHİN

Anabilim dalımız bugüne kadar çok sayıda öğrencinin yanında, yurdumuzun çeşitli bölgelerinde hizmet veren 13 KBB uzmanı yetiştirmiştir. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Anabilim Dalında uzmanlık eğitimi alan meslektaşlarımız:

 • Op.Dr. Selim ÇEKKAYAN (1995)   Malatya SSK Hastanesi
 • Op.Dr. Selçuk SÖYLEMEZOĞLU (1995) Devlet Hastanesi, Tarsus/İçel
 • Op.Dr. Arif YORULMAZ (1995) Denizli SSK Hastanesi
 • Doç.Dr. Ahmet KIZILAY (1997) İnönü Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Malatya  
 • Op.Dr. Fatih BULUT (1999) Malatya SSK Hastanesi
 • Op.Dr. Fevzi SOLMAZ (1999) Bursa SSK Hastanesi
 • Op.Dr. Zeki KAYA (2000) Malatya SSK Hastanesi
 • Yrd.Doç.Dr. M. Tayyar KALCIOĞLU (2000) İnönü Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Malatya
 • Yrd.Doç.Dr. Mustafa AKARÇAY (2002) İnönü Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Malatya
 • Yrd.Doç.Dr. İbrahim ALADAĞ (2002) GaziOsmanPaşa Üniversitesi, Tıp Fakültesi, KBB Hastalıkları AD, Tokat
 • Op.Dr. Bahri YİĞİT (2003) Müjde Hastanesi, Malatya
 • Op.Dr. Erkan KARATAŞ (2003) Devlet Hastanesi, Nizip/Gaziantep
 • Op.Dr. Tuba PİLTEN BAYINDIR (2004) İnönü Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Malatya